cezary olejarczyk
Zasłużony użytkownik
Dołączył: 20 Cze 2011
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 16:10, 20 Cze 2011 Temat postu: |
|
|
Klasyczny cykl wytwarzania oprogramowania składa się z następujących etapów: planowanie, analiza wymagań, projektowanie systemu, implementacja, testowanie i pielęgnacja. W celu zapewnienia wysokiej jakości oprogramowania, na każdym z tych etapów musimy podjąć konkretne działania.
Na etapie planowania szczególnie ważne jest właściwe oszacowanie czasu i kosztów. Można tego dokonać za pomocą prostej techniki dekompozycji poprzez rozłożenie całego projektu na najmniejsze składowe. Drugą techniką przy szacowaniu czasu i kosztów jest wykorzystanie modelu empirycznego COCOMO (Constructive Cost Model) lub PEM (Putnam Estimation Model). Model COCOMO w swojej podstawowej wersji oblicza pracochłonność i koszt w funkcji szacowanej wielkości kodu, w wersji średniej pracochłonność i koszt w funkcji szacowanej wielkości kodu i zbioru czynników (produkt, sprzęt, personel) oraz w wersji zaawansowanej oblicz pracochłonność i koszt w funkcji szacowanej wielkości kodu i zbioru czynników na poszczególnych etapach procesu wytwarzania. Drugi model empiryczny PET uwzględnia rozkład pracochłonności w czasie życia projektu i ma zastosowanie dla użych projektów.
Drugim czynnikiem ważnym na etapie planowania jest odpowiednia analiza i zarządzanie ryzykiem. Należy określić ryzyka dla projektu, prawdopodobieństwo ich wystąpienia i odpowiednio zarządzając ryzykiem doprowadzić do minimalizacji prawdopodobieństwa i skutków zagrożeń.
Trzeci czynnik na etapie planowania jest weryfikacja specyfikacji wymagań, poprzez ocenę specyfikacji na podstawie kryteria jakościowych. Kompletności, poprawności, spójności, zrozumiałości, modyfikowalności, weryfikowalności i łatwości śledzenia.
W etapie analizy wymagań i projektowania systemu ważna jest niezależna ocena dokumentacji oraz przeprowadzanie formalnych przeglądów technicznych.
Aby zapewnić jakość w facie implementacji można wykorzystać przeglądy wzajemne, programowanie w parach, programowanie niezależne, stosowanie odpowiedniego stylu programowania, wprowadzić obsługę sytuacji wyjątkowych oraz zapewnić odporność na błędy.
Zapewnie jakości oprogramowania w fazie testowanie ułatwia zastosowanie modelu V, metody czarnej skrzynki, przezroczystej skrzynki, metody testowania integracyjnego oraz przeprowadzanie testów alfa i beta.
W fazie pielęgnacji należy przyjąć zaplanowany i zorganizowany sposób zgłaszania i eliminacji błędów poprzez określenie czego dotyczy błąd, jego ważności i opłacalności.
Post został pochwalony 0 razy
|
|